Zabezpiecz swoje zdjęcia ślubne

08 Sty 2018 Paweł In Porady fotografa

Nośniki danych nie są niezniszczalne, ani bezawaryjne. Warto zabezpieczyć swoją pamiątkę ze ślubu przed utratą.

Awaryjność nośników danych

Zarówno płyty CD jak i pendrivy – czyli najczęściej używane przenośne nośniki danych są narażone na uszkodzenia i awarie.

W przypadku płyt CD, które już pomału odchodzą do lamusa, przestaje się produkować takie, które są wytrzymałe – przystosowane długotrwałej przydatności do poprawnego odczytu danych. Producenci dobrych płyt CD deklarują poprawny odczyt na poziomie 20 lat. Jednakże zwykłe, tanie płyty po mogą po 5 latach nie nadawać się do odczytu.

Pendrivy także bywają tańsze i droższe. Może się zdarzyć, że szczególnie te reklamowe, bardzo szybko przestaną działać.

Niestety w tych czasach nie bardzo możemy być świadomi jakiego sprzętu używany. Czy jest produkowany z myślą o wytrzymałości, czy z myślą o niskich kosztach produkcji. Komputerowe dyski twarde z reguły mają swoje bardziej wytrzymałe odmiany, jednakże w przypadku płyt kompaktowych i pendrivów, to już nie bardzo. Praktycznie nie jesteśmy świadomi tego, co kupujemy.

Fotografia ślubna – ważne dane

Zapewne każdy zgodzi się ze mną, że pamiątka z Własnego ślubu to ważny materiał, którego nie chwielibyśmy stracić. Co prawda nigdy nie miałem prośby o odszukanie starych zdjęć, które kiedyś wykonywałem, bo Para je utraciła, ale mimo wszystko może się to komuś przytrafić.

Kopia zapasowa zdjęć ślubnych

Przezorny zawsze ubezpieczony. Już po samym tytule tego artykułu wiadomo jakie będzie jego podsumowanie. Po otrzymaniu zdjęć ślubnych od swojego fotografa ślubnego, zróbcie kopię zapasową, a najlepiej dwie z poniższych:

  • nagranie zdjęć na inne płyty CD z niską prędkością zapisu,
  • nagranie na zapasowy pendrive,
  • nagranie na stary, niezajechany dysk twardy, nieużywany z powodu małej pojemności (może być przenośny na USB, a także zwykły, podłączany wewnątrz komputera)
  • nagranie na domowy dysk sieciowy (NAS).

Nagrane nośniki danych najlepiej schować i nie używać.

Czy tylko zdjęcia ślubne warto zabezpieczać?

Często słyszymy i na pewno ktoś spotkał się z utratą zdjęć z dysku komputera lub smartfona. Mam tutaj na myśli fotografie wykonywane na bieżąco przez całe życie czy to aparatem, czy komórką. Zaniedbania w zakresie zabezpieczenia takich materiałów przed utratą prędzej czy później skończą się źle – stracimy wiele uwiecznionych wspomnień ze swojego życia i czujemy się, jakbyśmy stracili swoja przeszłość.

Na pewno dobrze by było zachować na przyszłość wiele z wykonanych zdjęć. Być może na początku nie zwraca się na to uwagi, ale zapewniam, że za X-dziesiąt lat zachowane zdjęcia będą miały gigantyczną wartość sentymentalną.

Myślę, że utrata żadnych innych danych nie będzie boleć tak, jak utrata najlepszych pamiątek swojego życia jakimi bez wątpienia są zdjęcia. Zwracajcie uwagę na to, żeby takie materiały trzymać na urządzeniach, które są w miarę bezpieczne – nie narażone na zniszczenie, nieczęsto używane, lub specjalnie przystosowane do zabezpieczania danych przed utratą.

 

Artykuły na tej stronie internetowej są moimi własnymi przemyśleniami na podstawie moich doświadczeń jako fotografa ślubnego.
Nie każdy musi się z nimi zgadzać. Nie wolno kopiować treści artykułów bez mojej zgody.
Zachęcam jednak do linkowania moich artykułów na innych stronach.
Zapraszam do wpisywania swoich uwag w komentarzach pod postem.

Skomentuj post!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *