Wujek fotoZiutek

15 Wrz 2016 Paweł In Porady fotografa

FotoZiutek, videoZiutek, videoJarek i inne podobne nazwy, określają osoby, które w amatorki sposób zajmują się fotografowaniem lub filmowaniem. Najczęściej jest to fotografia ślubna.

Wujek fotoZiutek

W żargonie fotografów tak nazywa się osobę będącą gościem, która podczas uroczystości ślubnej nieświadomie przeszkadza głównemu fotografowi wchodząc w kadr i utrudniając pracę. Gdy taka osoba jest tylko jedna, profesjonalni fotografowie zatrudnieni do uwiecznienia uroczystości z reguły poradzą sobie z taką przeszkadzają, ale z większą ilością może być problem.

Niestety są newralgiczne momenty uroczystości, które trwają krótko wymagają szybkiej reakcji – zaplanowania ciekawego kadru, ustawienie się i zrobienie zdjęcia… A co gdy najlepsze miejsce zajął gość z aparatem i na dodatek długo przymierza się do  wykonania fotografii? Niestety główny fotograf zmuszony jest do wykonania innego, czasem gorszego zdjęcia z innego miejsca. Najgorzej jest gdy chmara gości ustawia się w okół pary młodej z telefonami komórkowymi w rękach nie pozostawiając miejsca dla fotografa. Wtedy już w ruch muszą wchodzić łokcie.

Tak czy siak często bywają sytuacje, że gość, który wepcha się przed głównego fotografa ślubnego, albo wyciągnie z boku wielki tablet, potrafi zepsuć zdjęcie, które akurat to mogłoby być bardzo wyjątkowe i nie będzie dało się go powtórzyć.

Profesjonalny fotoZiutek

FotoZiutkiem nazywany jest także (nie)profesjonalny fotograf, który wykonuje usługę fotograficzną o niskiej jakości. Jest on z reguły tańszy, ale tylko pozornie. Co prawda jakość jego zdjęć ślubnych może być dla wynajmującej go Pary młodej wystarczająca, to z punktu widzenia lepszych fotografów, fotoZiutek nie powinien wykonywać swoich usług, tym bardziej, gdy są one wykonywane niepoprawnie i niechlujnie. Zdarza się, że efekt końcowy jest dla pary młodej niezadowalający i oddają te zdjęcia lepszemu fotografowi do „uratowania”.

Tani fotograf jest droższy

Jeśli wybieracie dobrego fotografa ślubnego z wyższej półki, płacicie głównie za umiejętność ciekawego i prawidłowego kadrowania, umiejętność wyjątkowej obróbki, umiejętności techniczne oraz poświęcony czas. Sprzęt? W tych czasach stracił trochę na znaczeniu, ponieważ aparat pełnoklatkowy może posiadać już praktycznie każdy. Jakość zdjęć ślubnych, pomijając poprawne ich wykonanie co jest podstawą, zależy od obróbki cyfrowej, która zajmuje bardzo dużo czasu. Tani fotograf nieumiejący lub nie chcący poświęcać 48 godzin na obróbkę zdjęć nie poświęca zbyt dużo czasu na udoskonalanie swoich fotografii, dlatego też stosunek jakości do ceny jest gorszy, przez co możemy uznać, że jest drogi. Czas spędzony podczas obróbki jest bardzo mały w stosunku do ceny.

Artykuły na tej stronie internetowej są moimi własnymi przemyśleniami na podstawie moich doświadczeń jako fotografa ślubnego.
Nie każdy musi się z nimi zgadzać. Nie wolno kopiować treści artykułów bez mojej zgody.

 

Skomentuj post!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *