Rola świadków na ślubie

28 Wrz 2017 Paweł In Porady fotografa

Świadkowie na ślubie, oprócz funkcji formalnej świadczą funkcje pomocników – prawej reki pary młodej. Dobrze jest na tą posadę wybrać osobę reprezentatywną, ogarniętą i odpowiedzialną.

Świadek na ślubie

Bycie świadkiem to nie tylko przywilej i zabawa, ale także obowiązki – pomoc w organizacji ślubu oraz podczas ślubu w sprawach, których główni bohaterowie uroczystości nie są w stanie ogarnąć. Ogólnie mówi się, ze wesele jest dla gości, a nie dla pary młodej. Goście przychodzą się bawić i niczym się praktycznie nie przejmują. Para młoda na głowie ma wszystkich gości oraz całą organizację – są na tyle zalatani, że część obowiązków muszą przejąć świadkowie, czasem też ewentualnie rodzice.

Nie raz spotkałem się z tym, że świadkowie nie potrafili podołać swojemu dostojeństwu. Mam na myśli przeszkadzanie, niereprezentatywne zachowanie, znikanie na dłuższą chwile akurat wtedy gdy są potrzebni, przesadzanie z alkoholem.

Nie będę rozpisywał co konkretnie powinni robić świadkowie, ale im bardziej będą ogarnięci, tym mniej trzeba będzie im mówić co mają robić i sami będą się domyślać co można lub należy pomóc. Im więcej pomogą, tym lepiej. Powinni mieć świadomość, że od tego są.

 

Podczas uroczystości świadkowie:

  • powinni być zawsze w pobliżu, za zawołanie,
  • powinni rozwiązywać problemy podczas uroczystości, tak żeby para nie musiała się o nic martwić,
  • powinni być weseli i uśmiechnięci,
  • nie powinni ciągle odwracać uwagi pary młodej,
  • nie powinni dominować nad para młodą, tzn. być na pierwszym planie.

Dobrze jest wybrać osobę, która przeżyła już swój ślub taką, która ma z nimi częściej do czynienia. Taki świadek będzie dużo bardziej pomocny.

 

Martyna i Bartek - zdjęcia ślubne KielceŚwiadek, starszy czy drużba

Te 3 nazwy stosowane są zamiennie, ale nie ma praktycznie między nimi różnicy.

Za starszego uznaje się świadka, który już przeżył własny ślub i można powiedzieć, że jest w tym doświadczony. Głupio bez powodu nazywać starszym świadka, który wcale nie jest starszy…

Drużbowie, druhny – może to być dwóch świadków, ale często spotyka się także wiele dodatkowych par, gdzie dziewczyny ubrane są w taką samą sukienkę i służą, jako ozdoba uroczystości. Panowie drużbowie z reguły posiadają takie same krawaty.

Tak czy siak nazwa świadek pochodzi od tego, że jest świadkiem ślubu, tak samo jak można być świadkiem na bierzmowaniu, czy w sądzie. Jest to najbardziej poprawna nazwa tej funkcji.

 

 

 

Artykuły na tej stronie internetowej są moimi własnymi przemyśleniami na podstawie moich doświadczeń jako fotografa ślubnego.
Nie każdy musi się z nimi zgadzać. Nie wolno kopiować treści artykułów bez mojej zgody.
Zachęcam jednak do linkowania moich artykułów na innych stronach.
Zapraszam do wpisywania swoich uwag w komentarzach pod postem.

Skomentuj post!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *